Godkänd hjälm

För att framföra mc, moped eller fyrhjuling krävs enligt svensk lag att förare och passagerare bär skyddshjälm. Hjälmen ska vara godkänd i EU enligt ECE 22.05. Godkänd mc-hjälm är ett krav från försäkringsbolag och en ej godkänd hjälm kan även ge böter enligt trafikförordningen.

2017 kom nya regler gällande skyddshjälmar för mopeder, motorcyklar och öppna fordon som snöskotrar, fyrhjulingar och B-traktor. För moped och mc ska hjälmen E-märkt och godkänd enligt UN ECE-regelverket för att räknas som en laglig skyddshjälm.
SIS-märkta hjälmar är alltså ej längre godkända.

Hur ser jag om hjälmen är godkänd?

E-märkningen finner du vanligtvis på hjälmens hakrem. I cirkeln ser man ett stort ’E’ följt av en siffra eller tal (0-18) som berättar i vilket land hjälmen testats och godkänts.


Bokstäverna (P, NP, J and PJ) i nedre raden berättar vilken typ av hjälm godkännandet gäller.

  • P godkännande för heltäckande hjälmar som täcker och skyddar hakpartiet
  • NP godkännande när hakparti är täckt men ej skyddande
  • J (Jet) godkännande för hjälm där hakparti ej är täckt
  • PJ dubbelt godkännande dvs. hjälmen är godkänd att använda både öppen och stängd
Rulla till toppen